قنداق کردن نوزاد

قنداق کردن نوزاد يکي از تکنيک‌ هاي سنتي نگهداري از نوزاد در هفته‌هاي نخستين تولد اوست.اصطلاح قنداق به پيچيدن نوزاد در پارچه اطلاق مي شود.جنس اين پارچه مي تواند مختلف باشد.در قنداق کردن امکان حرکت آزادانه دست و پاي نوزاد تا حدي از او گرفته مي شود.

قنداق دقيقا به چه معناست؟
از قنداق کردن به هنر پيچاندن پارچه يا چيزي شبيه آن به دور نوزاد ياد مي‌کنند. هدف از اين کار گرم‌تر نگاه داشتن نوزاد و در عين حال افزايش ايمني وي در برابر بعضي خطرات است.

اما شايد برخي از مادران بگويند که منظور از (افزايش ايمني)چيست؟
وقتي نوزاد را قنداق ميکنيد در واقع احتمال دست و پا زدن او کمتر مي‌شود و در نتيجه کمتر احتمال دارد که نوزاد در وضعيتي ناپايدار قرار گيردهمچنين اين کار به گرم تر ماندن نوزاد کمک ميکند به خصوص اينکه درروزهاي نخست تولد احتمال دارد با کوچک ترين تغییرات دما نوزاد دچار سرماخوردگي شود بسیاری از کارشناسان توصيه ميکنند از قنداق جهت آرام کردن نوزاد استفاده شود.وقتي نوزاد را قنداق مي کنيد ‌تقريبا در شرايطي قرار مي‌ گيرد که شباهت زيادي به درون رحم مادر دارد و به همين دليل به سرعت آرام مي شود.يادتان باشد درست انجام دادن قنداق پيچ کردن اهميت زيادي دارد زيرا اگر پارچه را سفت‌تر از حد متعارف دور نوزاد بپيچيد ممکن است به مفاصل او آسيب زيادي وارد شود

قنداق کردن نوزاد به چه صورت انجام ميشود؟
در ابتدا پارچه را روي سطحي صاف پهن کرده و از يک گوشه آن تا کنيد تا لبه‌اي صاف داشته باشيد. سپس نوزاد پسر یا دختر را به پشت و طوري که شانه او هم سطح لبه صاف باشد روي پارچه بخوابانيد سپس بازوي چپ نوزاد را کنار بدنش قرار داده و گوشه پارچه در همان سمت را بر روي بدنش کشيده و با عبور از روي بازوي راست در قسمت پشت قرار دهيد.همين کار را با بازوي سمت راستش انجام دهيد و در نهايت انتهاي پارچه يعني جايي که به پاهايش نزديک است را تا کرده و با گره زدن دو گوشه پشتي، به خوبي ثابتش کنيد.

*مواظب باشيد که پاهاي نوزاد آزادي عمل داشته باشد به صورتي که مفصل ران بايد امکان جابجايي داشته و پاها نيز تا حدودي جاي مانور دادن داشته باشند.*

قنداق کردن نوزاد

چه زماني ديگر احتياج به قنداق کردن نوزاد نيست؟

اکثر مادرها به محض يک ماهه شدن نوزاد ديگر او را قنداق پيچ نمي‌کنند.معمولا ترجيح ميدهند زماني که نوزاد بيدار است و به سن يک ماهگي رسيده است ديگر قنداق نشود.توصیه مي‌شود که اگر نوزاد در حالت قنداق پيچ بهتر مي‌خوابد،در اين مواقع او را با پارچه‌اي مناسب قنداق پيچ کرد.
آکادمي طب اطفال آمريکا پيشنهاد مي‌کند که قنداق پيچ کردن نوازد تا دو ماهگي ادامه پيدا کند و اين زماني است که نوزاد کم کم شروع به غلط زدن مي‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

محصولات

افزودن به سبد خرید