تعویض لباس نوزادان

نوزادان تازه متولد شده، قادر نیستند دست و پاهایشان را به صورت کنترل شده و ارادی به حرکت درآورند. این موضوع به خصوص در موقع تعویض لباس نوزادان مشکل ایجاد می کند. از طرفی بدن نحیف نوزادان در برابر کوچکترین فشار، ضربه و یا حرکتی دچار آسیب می شود و نمی توان مثل یک بزرگسال با او رفتار کرد. برای اینکه لباس های نوزاد را عوض کنید قبل از هر چیز باید فضا را آماده کنید.

هر چقدر که عجله داشته باشید باید برای تعویض لباس های نوزاد وقت بگذارید. این کاری نیست که بخواهید با عجله و شتاب زده انجام دهید تا حد امکان توجه فرزندتان را به موضوع دیگری جلب کنید تا بتوانید لباس ها را از تن خارج کنید و لباس دیگری به او بپوشانید.

کارهایی که قبل از تعویض لباس نوزادان باید انجام دهید

دمای اتاق را در حد متعادل و کمی گرم نگهدارید. حتی دست های پدر و مادر هم باید گرم باشد. پوست بدن نوزادان بسیار حساس است و نسبت به گرما و سرما واکنش نشان می دهد. مطمئن باشید فرزندتان دوست ندارید با دست های یخ زده به بدنش دست بزنید. قبل از هر کاری دست ها را با آب و صابون تمیز کنید تا ناخواسته میکروب و عوامل بیماری زا وارد بدن کودک نشود.

نوزادان زیاد دست و پاهایشان را حرکت می دهند برای کنترل بیشتر، لباس نوزاد را روی زمین عوض کنید. بهتر است برای این کار یک زیر انداز مخصوص داشته باشید. این زیرانداز باید به اندازه کافی نرم و لطیف باشد تا به پوست کودک آسیب نزند.

نوزاد را به آرامی روی زیر انداز بخوابانید. حالا لباس هایی را که می خواهید تن نوزاد کنید، در کنارتان قرار دهید. بعد از تعویض لباس نوزادان باید بلافاصله لباس دیگری تن او کنید. لخت ماندن نوزادان می تواند احتمال ابتلا به بیماری های تنفسی و ویروسی را افزایش دهد. حالا آماده اید تا لباس های فرزندتان را تعویض کنید.

آموزش تعویض لباس نوزادان

کارهایی که هنگام تعویض لباس نوزاد باید انجام دهید

قبل از هر چیز حتما متوجه سر بزرگ نوزاد شده اید. نوزادان در بدو تولید سر بزرگی دارند این فیزیک بدنی به مرور بهتر می شود زیرا مغز بعد از تولد رشد کمتری دارد. تقریبا سر بچه های زیر 5 سال نسبت به بقیه هیکل کمی بزرگ تر است که مشکلی ندارد.

عوض کردن لباس فرزندتان با این سر بزرگ کار را دشوار تر می کند. با خوتسردی و آرامش دست به کار شوید. برای پرت شدن حواس نوزاد با او حرف بزنید و بازی کنید. لباس پوشاندن به نوزاد یا تعویض لباس نباید موجب ترس و اضطراب کودک شود.

حالا آستین ها را یک به یک خارج کنید. برای اینکار دستتان را داخل لباس کرده و دست نوزاد را به بیرون از آستین هدایت کنید. سپس با حفظ آرامش یقه لباس را در دست گرفته و با کمک انگشتان یقه را تا حد امکان، باز کنید. مراقب باشید انگشتان یا لباس به گوش، چانه و دیگر قسمت های صورت نوزاد برخورد نکند. اکنون می توانید لباس را از سر کودک بیرون بیاورید.

در مورد شلوار هم باید قسمت بالای شلوار را با دست ها باز کنید و به آرامی کمر شلوار را تا زانو پایین بیاورید. سپس پاها را یکی یکی از شلوار بیرون بیاورید. قبل از اینکه لرز به بدن نوزاد بیفتد سریع لباس دیگری به تن فرزندتان بپوشانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

محصولات

افزودن به سبد خرید